Kolektor pionowy
Nasza firma oferuje wykonanie pionowych odwiertów pod gruntowe pompy ciepła. Jest to najczęściej stosowane i zarazem najbardziej efektywne pozyskanie energii dla pompy ciepła. Odwierty wykonujemy do głębokości 200 metrów.
Energia pozyskiwana jest przez zabudowane w nich wymienniki ciepła. Są to ukształtowane, zgrzane u podstawy, atestowane kolektory/sondy, w których krąży roztwór glikolu. Głębokość oraz ilość otworów wiertniczych uzależniona jest od zdolności przekazania ciepła przez grunt tj. lokalizacji inwestycji, a także kubatury budynku/metrażu, a przede wszystkim zapotrzebowania budynku na energię. Aby uniknąć wzajemnego oddziaływania kolektorów pionowych, należy zachować pomiędzy nimi odpowiednią odległość, która jest zależna od głębokości odwiertów. Dolne źródło powinno być odpowiednio dobrane i zaprojektowane.
W porównaniu do kolektora poziomego, kolektor pionowy charakteryzuje się bardzo dobrą stabilnością temperaturową. Wydajność cieplna kolektora poziomego spada w okresie zimowym, co nie ma miejsca w kolektorze pionowym. Ponadto zaletą kolektora pionowego jest to, że zajmuje niewiele miejsca. Warto także podkreślić, że odwierty stają się źródłem darmowego chłodu, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi ponad 25 stopni Celsjusza, a w budynkach zaczyna robić się gorąco.
Jak wygląda wykonanie dolnego źródła:
Nasza firma do realizacji dolnego źródła wykorzystuje wyłącznie atestowane materiały znanych i renomowanych firm.
Odwiert jest wykonany przy użyciu wiertni URB2A2 zamontowanej na pojeździe Kamaz. Po wywierceniu wprowadzamy do odwiertu sondę dolnego źródła fi 40 firmy PRAWTECH lub MUOVITECH, która wypełniona jest roztworem glikolu 30%. Odwiert w zależności od wyboru klienta może być wypełniony żwirem frakcja 8/16 lub betonem hekotermalnym „Hekoterm” firmy HEKOBENTONITY. Po zakończeniu prac przy otworach pionowych, przechodzimy do podłączenia poziomego, które wykonywane jest przy użyciu Minikoparki CAT 308.1. Następnie kolektory pionowe łączymy w studzience zbiorczej dolnego źródła lub w skrzynce elewacyjnej dolnego źródła, albo w rozdzielaczu dolnego źródła w kotłowni/maszynowni. Przed rozpoczęciem prac związanych z podłączeniem poziomy przeprowadzamy próby ciśnieniowe każdego kolektora pionowego. Rury prowadzimy poniżej strefy przemarzania.
Sposób wykonanie dolnego źródła uwarunkowany jest projektem, a przy inwestycjach na domkach jednorodzinnych ustalany z Inwestorem podczas oględzin.
Odnośniki do stron producentów:
https://prawtech.pl/dolne-zrodlo-ciepla/
https://www.muovitech.com/PL/
http://www.bentonit.pl/bentonit/geotermia-i-studniarstwo
Źródła filmów:
https://www.prawtech.pl/studnie-rozdzielaczowe/
https://www.prawtech.pl/rozdzielacze-i-szafki-wielosekcyjne/
https://www.prawtech.pl/pionowe-wymienniki-geotermalne/