Pompy Ciepła

Szukając taniego, a zarazem komfortowego w eksploatacji ogrzewania coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem gruntowej pompy ciepła. Takie rozwiązanie zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników zarówno wśród inwestorów w budownictwie indywidualnym jak i jednorodzinnym. Ceny tradycyjnych paliw z roku na rok są coraz większe, trudno przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja w perspektywie najbliższych lat, dlatego wszyscy liczymy na to, że zastosowanie gruntowej pompy ciepła zapewni nam niskie koszty ogrzewania oraz niezawodną pracę przez kilkadziesiąt lat. Jest to energia czysta oraz dostępna bez ograniczeń.

Unia Europejska w swoim planie długoterminowym przewiduje montaż pomp ciepła w krajach zrzeszonych do końca 2026 roku w ilości 10 milionów, a w kolejnych latach, aż do 2030 roku ma być ich zamontowanych aż 30 milionów. Priorytetem jest to, żeby budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej były zero emisyjne. Konsekwencją tego ma być wyparcie źródeł kopalnianych takich jak węgiel czy gaz przez wprowadzenie na właścicieli budynków nowych podatków.

Przykładowo dla przeciętnej wielkości średnio ocieplonego domu opalanego węglem można spodziewać się nawet 1200 – 1400 zł rocznej opłaty. Natomiast od 2026 roku każdy budynek użyteczności publicznej będzie musiał mieć zamontowane ekologiczne ogrzewanie takie jak gruntowa pompa ciepła, natomiast od 2028 ma to dotyczyć również budynków mieszkalnych.

Ważną zaletą ogrzewania opartego o gruntowe pompy ciepła, jest jego przyjazny charakter dla środowiska. W procesie przetwarzania ciepła pompy, nie emitują żadnych zanieczyszczeń. Charakteryzują się niską energochłonnością chroniąc dzięki temu warstwę ozonową atmosfery.
Ponadto z racji wykorzystywania niewyczerpalnych źródeł energii są proekologiczne. Jest to nowoczesne, idealnie wpisujące się w trendy ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego rozwiązanie, co właśnie promuję Unia Europejska. Gruntowe pompy ciepła polecane są do nowych jak i modernizowanych budynków.
Mogą być jedynym źródłem ciepła lub współpracować z istniejącymi urządzeniami grzewczym, co pozwoli na zmniejszenie zużycia tradycyjnych paliw oraz obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Koszt inwestycji jest jednorazowy, a dodatkowo inwestor może ubiegać się o jej dofinansowanie.

W tym miejscu ponownie należy wspomnieć o Unii Europejskiej, która przekazuje duże pieniądze dla państw członkowskich na termomodernizacje budynków. W Polsce wprowadzony jest program „Czyste powietrze” dzięki któremu można uzyskać aż 50 900 zł netto dofinansowania. Dodatkowo jest szereg innych programów na nowe budownictwo, dla wspólnot, kościołów itp.

Dolne źródła energii najlepiej wykonywać przed rozpoczęciem budowy, kiedy teren jest dostępny. Nie ma jednak najmniejszego problemu z wykonaniem odwiertów, kiedy budynek już stoi. Polecanym okresem na wykonanie odwiertów jest czas z dodatnimi temperaturami powietrza. Jednak wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, oferujemy wykonanie odwiertów w ciągu całego roku.

Uzbrojenie kotłowni/maszynowni w gruntową pompę ciepła odbywa się w dogodnym terminie dla klienta, np. w nowym budownictwie jest to zazwyczaj po ułożeniu płytek w kotłowni.

Pompa Ciepła – Gejzer

Pompa Ciepła – Nibe

Pompa Ciepła – Thermia